18.06.2017

Tavus Kuşu
DÜNYANIN EN SÜSLÜ KUŞU ERKEK TAVUS KUŞLARI

Tavus kuşu», hiç bir kuşun boy ölçüşemeyeceği güzellikteki üst kuyruk tüyleriyle meşhurdur. Fakat bu güzel kuyruk kuşun yalnız erkeklerinde vardır, tavus kuşunda bu özellik bulunmaz.
 
Erkek tavus kuşu çiftleşme mevsiminde, mavi gözlerle süslü sedefli altın ve yeşil tüylerden meydana gelmiş kuyruğunu yelpaze gibi açarak göz önüne serer. 

Bu güzel tüyler, aslında siyahımsı renkte olup yelpaze tüylerinin altında gizli bulunan gerçek kuyruk tüyleri değildir. 


Kuşun kendi yaklaşık olarak 110-125 santim, kuyruğu ise 120-130 santim uzunluğundadır. Kuyruğunun güzelliğine karşılık tavus kuşunun çirkin ayakları ve tatsız bir çığlığı vardır. 
Kanatları kısa olduğundan kovalanınca dahi bir süre koşar ve ancak yüksekçe bir yere varınca kendini havaya bırakır. Bununla beraber pek uzağa uçamaz. Nedense insandan çok,köpeklerden ve başka iri dört ayaklı memelilerden korkar.
 
Birçok dillerdeki «tavus kuşu kadar kibirli», deyimi, bu kuşun, güzelliğinin farkında olduğuna delildir. Bu hal zaten tavus kuşunun, kuyruğunu, sade renkli dişilerden başka, kendisini seyreden insanlara yelpaze gibi açmasından bellidir.

 
Tavus kuşu Güney Doğu [[[Asya]]] ile Doğu Hint adalarının yerlisidir. Eskiden bazı Doğu memleketlerinde mevki sahiplerinin, üzerine tavus kuşu tüyü takmaları âdetti. Birçok ülkelerin folklorunda tavus kuşunun bahsinin geçmesi, bu kuşun yüzyıllar önce evcilleştirildiğini gösterir. Hindistan ın birçok bölgelerinde kutsal bir kuş sayılır ve himaye görür. Birçok Hindu tapmaklarının etrafında rahipler tarafından bakılan tavus kuşu sürüleri dikkati çeker.
 
Tavus kuşunun ilk hangi tarihte Avrupa ya götürüldüğü belli değildir. Eski Yunanlılar bu kuşu bilirlerdi. Roma imparatorlarından bazıları ise ziyafetlerde misafirlerine, Hindistanın en pahalı baharlarıyla pişirilmiş kazanlar dolusu tavus kuşu beyni ve dili ikram ederlerdi.

ZERRİN CE  

BENZER KONULAR :
Komik Kediler   
Yangını haber veren akıllı köpek
Boğazda Yunusların dansı
Buldog Köpekler
İp atlayan köpek
Tavus Kuşunun gösterisi
Sepet meraklısı kedi
Bu kedide kitap meraklısı
Kediler hakkında güzel sözler
Karlar Ülkesi ve anne kız düeti
Annem bana popo dedi diyen kız çocuğu
Bu köpek ancak insan eliyle mama yiyor
Köpek çiftliğinde 4 yavru kangal
Komik kediler videoda
Apartman ortak alanlarında kedi-köpek doyurma
Apartman dairelerinde hayvan besleme
4 Yaşındaki çocuğu köpekten kurtaran kahraman kedi
Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder