18.06.2017

Apartman Bahçesinde Kedi BeslemeAPARTMAN ORTAK ALANLARINDA SOKAK HAYVANLARINI BESLEME

Site ve Apartman Ortak Alanlarında Kedi Beslemek YASAL HAKTIR.

                               Böyle  güzel, mutlu bir köpeği izlemek varkenAPARTMAN-SİTELERDEKİ KEDİLERİ ve KENDİNİZİ YÖNETİM ve KOMŞU !! şiddetinden korumak için OKUYUP SULAR SELLER GİBİ EZBERLEYİNİZ: 

Yurdun her yerinde SİTE-APT Yönetimleri ile MİNİK kediler ve onlara bakan merhametli gönüllüler arasında GERÇEK ANLAMDA BİR SAVAŞ yaşanıyor. Yöneticiler ve bazı sevgisiz komşular kedilerden adeta bir CANAVAR gibi bahsediyor. İnanılmaz…

                               Yeşilliğin içine gömülmüş bir yavru kedinin güzelliği dururkenEllerindeki en büyük dayanak da “Site Yönetim Planında ortak alanlarda hayvan BESLENEMEZ” maddesi.

Aşağıdaki maddeleri dikkatle okuyun, EN ALTTA SİTE YÖNETİMİNE BU BAĞLAMDA YAZILAN ÖRNEK yazıyı da lütfen okuyun.

Gerektiğinde durumunuza uyarlayıp YÖNETİM KURULUNA yazılı olarak yollayıp sözlü olarak bilgilendirme yapabilirsiniz.


                                Sev beni dercesine bakışlarından mutluluk duyarken1. Yönetim planındaki “ORTAK ALANLARDA HAYVAN BESLENEMEZ” maddesindeki BESLEME sözü, evlerdeki sürekli bakılan sahipli hayvanı kapsıyor. Kişiler kendi hayvanlarına yani kedisini, köpeğini, kuşunu, tavuğunu vs vs ortak alana koyup orada bakamazlar, yasak demek istiyor. İnsanlar çoğu kez, “evimizde köpek besliyoruz, kedi besliyoruz” derler, “çiftliğimizde koyun-keçi besliyoruz” derler, bunu sahip olmayı anlatmak için kullanırlar.

                                Bir serçenin dahi sevgisizliğinizi farkederek gelmediği

 

2. Dolayısı ile apt-site ortak alanı olan bahçelerine kendi doğaları gereği gelen kedi ve köpeklere MAMA-SU vermek, yönetim planında kast edilen BESLEMEYİ değil, bu sahipsiz hayvanları DOYURMAYI kapsıyor. Yasada da sahipsiz hayvanların beslenmesi, onların doyurulmasını ifade ediyor. DOYURMA yönetim planındaki BESLEME kapsamı dışındadır ve bir yasak konamaz.
                                Cezaevi kapılarını andırır kale misali demir kapılarınızla                           

3. Kediler, köpekler, kuşlar ve diğer tüm hayvanlar için, fiziki engel olmayan (yüksek duvarlar vs) her yere girmeleri onların doğası gereği haklarıdır. “ey kedi veya ey köpek sen buraya giremezsin” gibi bir yasak ancak komik olur ve tabii ki hayatın olağan akışına aykırıdır, hayvanların doğalarına aykırıdır. Yasak ancak köpeklerin sahibine hitaben konabilir. Sahipsiz hayvanların da sahipleri zaten olmadığından onlara yasak konamaz. Hayvanlara BURASI ÖZEL MÜLKİYET SEN BURAYA GİREMEZSİN denemez.

                               Demir çitlerle çevrilmiş, paylaşımdan uzak sözde bahçelerinizle


4. Demek ki site apt bahçelerinde bulunan özellikle KEDİLER için de orası doğal yaşam alanlarıdır. O doğal yaşam alanlarında da da hayatları kanunlar tarafından güvenceye alınmıştır. 
Yasa, hayvanlara yaşam güvencesi verirken, özel mülkiyet genel mülkiyet diye ayırmamıştır. Çünkü hayvanlar için girebildikleri gidebildikleri her yer onların yaşam alanıdır. 

Kanun ise, gönüllülere sahipsiz hayvanları besleme yani DOYURMA hakkı vermiştir. Dolayısı ile site-apt-üniversite-özel kuruluş-resmi kuruluş vs bahçelerindeki hayvanları beslemek YANI DOYURMAK yasal haktır.

                                Duvarlarıda sahte yeşilliklerle kaplanmış, insandan başka canlı 
                                tanımayan, bencil, iyilikleri bile sevap karşılığı yapacak kadar 
                                çıkarcı olmuş, yarın gideceğiniz beton mezarlara benzer beton 
                                blokların içinde yaşamaya devam edin, adına yaşamak denirse.

                                Unutmadan ilave edeyim, bahçelerinizdeki, ortak kullanım
                                alanlarındaki yıllanmış ulu ağaçlarıda kesin, kesinde serçe gibi
                                sizi rahatsız edecek kuşlar gelmesin, huzur içinde yaşayın da ;
                                SİZ ZATEN ÖLMÜŞSÜNÜZ BİR MEZARINIZ EKSİK.
                               
5. Bu hususları Orman Su İşleri Müdürlüklerine de böyle tek tek anlatmak gerek. Çünkü sitelerdeki sorunlara onların müdahil olup, yönetimlere bu durumu anlatmaları, yasal hakları ve yaptırımları anlatmaları için bu hususları bilmeleri gerek.

6. Unutmayalım, site-apt yönetimleri, ortak alanlarda bahçelerde KİŞİLERİN KENDİ SAHİPLİ HAYVANLARINI TUTMALARINA BULUNDURMALARINA yasak koyabilirler. Ama sahipsiz hayvanlara müdahale edemezler. Hayvan istemeyen site, FİZİKİ ENGELLER yani yüksek duvarlar yaptırmalı.

ÖĞRENİN ve ÖĞRETİN.

Kedilerimizi torbalayıp atan, kutulara koyup atan, yemek ve su kaplarını atanlara karşı mücadeleyi birlikte sürdürelim.

Özellikle sizin YEMEK ve SU KAPLARINIZI atanları karakola sizin malınıza zarar vermekten dolayı şikayet ediniz.


Nesrin Çıtırık Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı

**********************************

Site Yönetimine ÖRNEK YAZI

Site Yönetim Kurulu Başkanlığına,

Siteniz bahçesinde serbest biçimde yaşayan sahipsiz kedilere yasal hakkımız olarak mama-su verip onları doyurmaya çalışırken, yönetim planında ortak alanlarda hayvan beslenemez maddesi dayanak olarak gösterilerek engellemelere maruz kalıyoruz.

Bu bağlamda aşağıdaki hususları bilgilerinize gereği için sunuyoruz:

1. Yönetim planındaki “ORTAK ALANLARDA HAYVAN BESLENEMEZ” maddesindeki BESLEME sözü, evlerdeki sürekli bakılan sahipli hayvanı kapsıyor. Kişiler kendi hayvanlarına yani kedisini, köpeğini, kuşunu, tavuğunu vs vs ortak alana koyup orada bakamazlar, yasak demek istiyor. İnsanlar çoğu kez, “evimizde köpek besliyoruz, kedi besliyoruz” derler, “çiftliğimizde koyun-keçi besliyoruz” derler, bunu sahip olmayı anlatmak için kullanırlar.

2. Dolayısı ile apt-site ortak alanı olan bahçelerine kendi doğaları gereği gelen kedi ve köpeklere MAMA-SU vermek, yönetim planında kast edilen BESLEMEYİ değil, bu sahipsiz hayvanları DOYURMAYI kapsıyor. Yasada da sahipsiz hayvanların beslenmesi, onların doyurulmasını ifade ediyor. DOYURMA yönetim planındaki BESLEME kapsamı dışındadır ve bir yasak konamaz.

3. Kediler, köpekler, kuşlar ve diğer tüm hayvanlar için, fiziki engel olmayan (yüksek duvarlar vs) her yere girmeleri onların doğası gereği haklarıdır. Onlara “buraya giremezsiniz” gibi bir yasak konamaz, hayvanlara BURASI ÖZEL MÜLKİYET SEN BURAYA GİREMEZSİN denemez.

4. Site ve apartman bahçelerinde bulunan özellikle KEDİLER için de orası doğal yaşam alanlarıdır. O doğal yaşam alanlarında da da hayatları kanunlar tarafından güvenceye alınmıştır. Yasa, hayvanlara yaşam güvencesi verirken, özel mülkiyet genel mülkiyet diye ayırmamıştır. Çünkü hayvanlar için girebildikleri gidebildikleri her yer onların yaşam alanıdır. 
Kanun ise, gönüllülere sahipsiz hayvanları besleme yani DOYURMA hakkı vermiştir. Dolayısı ile site-apt-üniversite-özel kuruluş-resmi kuruluş vs bahçelerindeki hayvanları beslemek YANI DOYURMAK yasal haktır.

Hem yasal hem insani ve hem de Türkiye’nin imza attığı Hayvanların Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşmeler bağlamında, bahçede mama-su vererek doyurduğumuz kediler konusunda engelleme yapılmamasını önemle rica ediyoruz.

Daha önce bu hayvanlar için koyduğumuz mama ve su kapları atılmıştı. Tekrarı halinde, o mama kapları şahsıma ait olduğu için, atılması halinde mala zarar verilmesi bağlamında karakola TCK uyarınca şikayette bulunacağım da bilinmelidir.

Konunun yönetiminizce dikkate alınacağını umut ediyor saygılarımı sunuyorum.


TC KİMLİK.. İSİM… ADRES.. TELEFON.. iMZA..


Kaynak:

mersinhayvanseverler.com/

BENZER KONULAR :
Komik Kediler   
Yangını haber veren akıllı köpek
Boğazda Yunusların dansı
Buldog Köpekler
İp atlayan köpek
Tavus Kuşunun gösterisi
Sepet meraklısı kedi
Bu kedide kitap meraklısı
Kediler hakkında güzel sözler
Karlar Ülkesi ve anne kız düeti
Annem bana popo dedi diyen kız çocuğu
Bu köpek ancak insan eliyle mama yiyor
Köpek çiftliğinde 4 yavru kangal
Komik kediler videoda
Apartman ortak alanlarında kedi-köpek doyurma
Apartman dairelerinde hayvan besleme
4 Yaşındaki çocuğu köpekten kurtaran kahraman kedi
Bizi Takip Edin

Share

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder