7.05.2015

Balıkesir Barınak


BALIKESİR GEÇİCİ HAYVAN BARINAĞI ÖZET BİLGİLER

Balıkesir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü`ne bağlı olarak Merkez Ovaköy’de bulunan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi, 2007 yılından bu yana hizmet vermeye devam etmektedir.
Belediyemizin, Hayvanları Koruma Dernekleri işbirliği ile kurduğu Bakımevi`nde sokak hayvanları için Belediyemize düşen sorumlulum ve görevler eksiksiz olarak yerine getirilmektedir.


24 Haziran 2004 tarihinde Hayvanları Koruma Yasası ve 12 Mayıs 2006 tarihinde ilgili yönetmelikler yayınlandıktan sonra Hayvanları Koruma Dernekleri ile işbirliği yapılarak Balıkesir Belediyesi tarafından Ovaköy yakınında şehrimize 8 km uzaklıkta Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi kuruldu. Bakımevi bünyesinde 2 veteriner hekim, 1 tekniker, 3 bakıcı ve 3 gece bekçisi dönüşümlü olarak görev yapmaktadır.

100 hayvan kapasiteli Bakımevi; veteriner odaları, ameliyathane, muayene odası, karantina, müşahade ve hasta bakım bölümleri ile hayvanların tutulduğu barınak bölümünden oluşuyor. Çağdaş bir anlayışla, yasalara uygun olarak şehir merkezinden Bakımevi’ne getirilen sokak hayvanları, sağlık kontrolü ve bakımları yapıldıktan sonra kısırlaştırılıp, tedavi ediliyor, aşıları yapılıyor ve küpe takıldıktan sonra sahiplendiriliyor veya doğal ortamına salınıyor. Takılan küpeler sayesinde hayvanlar, düzenli şekilde takip ediliyor ve aşıları belirli periyotlarda tekrarlanıyor.


Ayrıca isteyen gönüllüler, Bakımevi’nden sağlık durumu elverişli olan hayvanları sahiplenebiliyor. Bunun için Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi’ne şahsen ya da Bakımevi’nin (0266) 292 10 04 numaralı telefonundan başvurmak yeterli.


Share
Bizi Takip Edin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder